Kiedy kredyt lub pożyczka jest złym pomysłem?

W którym momencie pożyczka lub kredyt to nie najlepszy pomysł?

Wielu z nas zastanawia się czy wziąć kredyt. Pieniądze zawsze są nam potrzebne, na różne cele – uroczystości, dobra materialne, wycieczki czy na życie. Powodów bo się zapożyczyć jest wiele, jednak czy to jest aż tak łatwe by wziąć kredyt i go z powodzeniem spłacić? Nie zawsze.

Są tysiące osób w tym kraju, które dostają wezwania na rozprawy sądowe bądź do komornika. Zaczęło się niewinnie, od małej pożyczki. Z kredytami jest jak z używkami – alkoholik zaczyna od piwa a narkoman od tego „jednego razu”. Nigdy nie kończy się to dla takich osób dobrze.

Niestety sytuacja gospodarcza w naszym kraju jest nadal niestabilna, a ludzie tracą pracę z dnia na dzień. Ponadto jest więcej poszukujących pracy niż miejsc, więc pracodawca nie musi się zbytnio trudzić, by znaleźć na miejsce pracownika kogoś innego za niższą stawkę. Minimum za jakie wielu ludzi pracuje jest za niskie. Niskie do tego stopnia, że ludzie ci sięgają po pomoc w charakterze pożyczki bądź niewielkiego kredytu. To jest najgorsze co można w takiej sytuacji zrobić. Jest to początek reakcji łańcuchowej, która może nas sprowadzić na samo dno.

Początek zawsze zaczyna się niewinnie, np. mały kredyt gotówkowy. Ludzie tłumaczą sobie, że stać ich na spłatę lub że niedługi okres spłaty, przez co nie będą mieli długo takiego problemu na głowie. Nie myślą jednak nad tym co może się wydarzyć. Zdarzenia losowe, utrata pracy, choroba i inne sytuacje mogą doprowadzić do naszego upadku. Gdy taka sytuacja wystąpi, nie jesteśmy w stanie dalej spłacać zobowiązań i kończy się na podjęciu kolejnej pożyczki, najczęściej by spłacić poprzednią.

Pogarszająca się sytuacja w budżecie domowym, do tego rosnące koszty utrzymania powodują, że nie jesteśmy wydolni finansowo. Często wtedy zaczyna brakować na rzeczy codziennego życia, zwłaszcza gdy jedna osoba w rodzinie pracuje, a druga zajmuje się dzieckiem. Nie mając głowy na karku w najlepszym wypadku taki rozwój kończy się wyjazdem jednej osoby zarobkowo za granicę. W najgorszym – sprawą w sądzie.

Miejmy na uwadze wiele kwestii w przypadku zaciągania pożyczki. Nie zawsze się kończy to źle, jednak często takie zobowiązania finansowe ciągną się za nami przez kilka, a nawet kilkanaście lat – a co za tym idzie, nie jesteśmy w stanie odłożyć nic dla samych siebie. Najlepszym rozwiązaniem jest odkładanie. Jeżeli tylko jesteśmy w stanie odłożyć – zróbmy to. Nie kosztuje to nas nerwów i zdrowia, a jedynie czas.