Gotówka czy karta płatnicza? Porównanie wad i zalet

Prawie każdy z nas posiada swoje własne konto w banku. Wymagają od nas tego główni e nasi pracodawcy lub firmy z którymi współpracujemy. W życiu codziennym konto bankowe również spełnia bardzo ważną rolę. Chodzi dokładnie o dokonywanie przelewów do sklepów internetowych. Niektórzy z nas nie potrafią zrezygnować z tego ułatwienia.

Gotówka była, jest i będzie popularna. Karta płatnicza dla niektórych z nas, zwłaszcza osób ze starszego pokolenia nadal pozostaje czymś nieznanym. Niektórzy twierdzą, że jest im niepotrzebna lub boją się z niej korzystać z uwagi na nieznajomość podstawowych zasad. Wolimy mieć przy sobie gotówkę. Odliczamy kwotę potrzebną na zakupy i idziemy do sklepu. Jest to dobry sposób, z którego korzystają nawet osoby posiadające kartę. Pomaga on racjonalniej dokonywać zakupów. Karta płatnicza powoduje bowiem, że nie widzimy ubytku gotówki. Dzieje się to na naszym koncie osobistym, a nie w portfelu.

Z kolei gotówka w formie banknotów i monet, do której mamy fizyczny dostęp, pozwala nam łatwiej obserwować stan naszych finansów. Bardzo często zdarzają się sytuacje, że sklep nie obsługuje terminali dla kart płatniczych lub po prostu terminal nie działa. Warto wtedy mieć przy sobie pieniądze. Jeśli w sklepie jest akceptowana karta płatnicza to ponosi on koszty każdej dokonanej przez nas w ten sposób transakcji. Gotówka jest z tego powodu lepszym rozwiązaniem zarówno dla sprzedawcy jak i kupującego. Z uwagi na ten fakt możemy również ubiegać się o dodatkowy rabat.

Jeśli jednak jesteśmy szczęśliwym posiadaczem karty płatniczej to na pewno łatwo nam dostrzec jej wady i zalety. Na pewno jest ona dla każdego dużym ułatwieniem. Chcąc zapłacić za coś w sklepie nie musimy przetrząsać portfela w poszukiwaniu odpowiedniej kwoty, szukać drobnych, gdy sprzedawca nie ma czym wydać. Wystarczy wpisać kod pin i transakcja jest dokonana. Absolutną nowością są karty zbliżeniowe, którymi możemy dokonywać płatności jedynie zbliżając do terminalu. Z uwagi na bezpieczeństwo dotyczy to transakcji do 50 zł. Użytkownicy kart płatniczych to zazwyczaj osoby młode, pracujące, często korzystające z Internetu. Dokonując zakupu w sklepie internetowym możemy wybrać opcję płatności typu „gotówka przy odbiorze”. Jest to jednak opcja dużo droższa, niż płatność przelewem, a dodatkowo nie zawsze dostępna.

Głównym powodem dla którego nie używamy kart jest bezpieczeństwo naszych finansów. Karta płatnicza to nasz portfel w portfelu. Na koncie posiadamy zazwyczaj wszystkie nasze oszczędności. Z kolei pieniądze w formie fizycznej wciąż nie tracą na popularności z uwagi na możliwość dokonywania nimi płatności w każdym sklepie stacjonarnym.

W przypadku zgubienia karty płatniczej zawsze są szanse, że po jej zablokowaniu nic z naszego konta nie zniknie. Gdy natomiast nasz portfel zostanie skradziony to może uda nam się go odnaleźć, ale prawdopodobieństwo, że będzie pusty jest dużo większe niż w przypadku karty.

Dlatego jeśli rozważamy korzystanie z transakcji bezgotówkowych to pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu kodu pin i dodatkowym ustaleniu limitu dziennych transakcji. Tylko to pozwoli nam na bycie pewnym, że wybierając tę formę płatności nie stracimy całych naszych oszczędności.